Out of order until further notice.
Nieczynne do odwołania.

poniedziałek, 4 stycznia 2010

Słowacki lot ponad chmurami


Trochę jestem zły na te "wyskakujące okienka", które przesłoniły widok Niżnych Tatr. Chodziło jednak wyraźnie nie tylko o same góry, ale o pokazanie na ich tle kilku ciekawych miejsc na Słowacji.
Przyznam, że w jedną z pierwszych rzeczy, jakie rzuciły mi się w oczy, była wąska ścieżka szlaku. Każdy, kto był w górach, wie o co mi chodzi. Od razu poczułem się, jakbym tam był. Tym bardziej na wysokości, na której można znaleźć się ponad chmurami.


Banská Bystrica. Widzimy m.in. wieżę zegarowa z 1552 roku. Miasto znane z wydobywania złota, srebra, żelaza, miedzi, rtęci, ołowiu. W 1944 rozpoczęło się tutaj Słowackie Powstanie Narodowe. Wśród miast partnerskich znajdują się dwa polskie: Tarnobrzeg i Radom.


Devín. Ruiny średniowiecznego zamku. W starożytności znajdował się w tym miejscu rzymski posterunek graniczny. Latem można zajrzeć do studni głębokiej na 55 metrów.


Topoľčianky. Widzimy jeden z najbardziej rozległych i zachowanych kaszteli na Słowacji. Niedaleko można przeżyć spotkanie z największeym europejskiem ssakiem lądowym - żubrem europejskim.


Bratislava. Panorama stolicy. Nie wiem czemu Bratysława kojarzy mi się z filmami animowanymi. Polskie miasto partnerskie: Kraków.


Svidník - Múzeum ukrajinskiej kultúry. Powstało w 1956 roku w Preszowie. W Svidniku ma swoją siedzibę od roku 1964. Jest najstarszym muzeum etnograficznym na Słowacji. Rokrocznie w czerwcu odbywają się Uroczystości Kultury Rusinów-Ukraińców Słowacji.


Levice. Ruiny zamczyska wzniesionego w XIII wieku.


Levoča. Bliżej ratusz z wieżą, która pełniła funkcję dzwonnicy miejskiej. Dalej największy gotycki kościół na Spiszu.Lewoczę można spotkać na słowackim banknocie stukoronowym. Nasze miasta partnerskie: Kalwaria Zebrzydowska, Łańcut, Stary Sącz.


Nitra. Tu synagoga z początku ubiegłego wieku. Na planie kwadratu. Obecnie służy jako sala koncertowa, teatralna i wystawiennicza. Miastami partnerskimi są Kielce, Suwałki, Zielona Góra.


Trnava. Najstarsze wolne miasto królewskie na Słowacji. Widzimy wieżę miejską, która posiada taras wiokowy. Wśród miast partnerskich polskie Zabrze.


Čachtice. Ruiny trzynastowiecznego zamku. Najsłynniejszą właścicielką była Elżbieta Batory (siostrzenica polskiego króla Stefana Batorego). Zwano ją Krwawą Hrabiną z racji szczególnego (i być może tylko legendarnego) hobby - mordowania.


Zuberec - Múzeum oravskej dediny. Na powierzchni ok. 20 ha rozciąga się zespół  charakterystycznych zabudowań ludowych, pochodzących z poszczególnych regionów Orawy - Muzeum Wsi Orawskiej.


Bradlo. Najwyższy szczyt Pogórza Myjawskiego, wysokość 543 m n.p.m. Wzniesiono tam mogiłę gen. Milana Rastislava Štefánika.

Znaczki:January 2010 RR

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

genialna multiview:)

Anonimowy pisze...

mi się podoba. nie bądź zły. ;-)

Cleo. pisze...

Fakt faktem - bez tych okienek byłoby znacznie lepiej.

Mikis pisze...

Chociaż z drugiej strony dzięki nim trochę się dowiedziałem o ciekawych miejscach na Słowacji :)

Petitek79 pisze...

Ale fajowa kartka!